Robuchon

 

Olivia Stars to wydarzenie, w trakcie którego organizatorzy starają się zapewnić gościom unikalne doznania kulinarne, muzyczne i estetyczne. Na wysokości 150 metrów nad ziemią, z widokiem na rozświetlone Trójmiasto odbywają się wieczory z daniami przygotowanymi przez mistrzów kuchni fine dining, koncertami gwiazd muzyki z udziałem orkiestry kameralnej oraz dodatkowymi atrakcjami, które czekają na najwyższych piętrach doskonale zaprojektowanych wnętrz Olivii Star. Czerwcowa odsłona z udziałem Krzysztofa Zalewskiego postawiła poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie, a sobotni wieczór z udziałem Darii Zawiałow, zdobywczyni tytułu najlepszej polskiej artystki w czasie ostatniej edycji MTV European Music Awards potwierdził, że w Gdańsku zrodził się cykl imprez dla koneserów wydarzeń na najwyższym poziomie, dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach.

 
 
 
Wieczory Olivia Stars, to kompletne pod względem doznań wydarzenia, których autorami są gdańska Olivia Star Top, Gabi Drzewiecka i agencja eventowa Live. Ich doświadczenie powoduje, że goście cyklu mogą liczyć na wyjątkowe atrakcje, których nie znajdą w żadnym innym miejscu. Wieczór rozpoczął się już o godzinie 18.00 w wypełnionej tysiącami egzotycznych roślin Olivii Garden, gdzie organizatorzy przyjęli gości drinkiem powitalnym. Główna część wieczoru czekała jednak na gości na 32, 33 i 34 piętrze najwyższego budynku w Polsce północnej. Koncert gwiazdy poprzedziła kolacja, na poziomie piętra widokowego oraz w restauracjach Arco by Paco Pérez i Treinta y Tres na 33 p. Olivii Star. Tego wieczoru zdobywcy gwiazdek Michelin związani z obiema restauracjami przygotowali specjalne menu, w skład którego wchodziły m.in. świeże ostrygi, carpaccio z ośmiornicy, tatar w polędwicy Rubia Gallega oraz polędwicę Wellington. W trakcie wieczoru na gości czekały również degustacje whisky Glenfiddich oraz Szampana Perrier-Jouet
 
 
 
Ideą Olivii Stars jest zapewnienie gościom doznań na najwyższym poziomie. – mówi Rafał Marcyniuk z Olivia Star Top. Do każdej edycji przygotowujemy się wiele tygodni, pozyskując na ten wieczór wyjątkową kolekcję win, składników, na bazie których nasi goście otrzymują specjalnie na ten wieczór przygotowane potrawy, a także gwiazdę wieczoru, której występ zapadnie na długo w pamięci gości. Wierzymy, że i tym razem spełniliśmy oczekiwania i już rozpoczynamy pracę nad kolejną edycją Olivii Stars - dodaje Rafał Marcyniuk.
 
 
 
Głównym punktem wieczoru był koncert Darii Zawiałow, który na ten wieczór został przygotowany w unikalnych, wykonanych wyłącznie tego wieczoru aranżacjach. Artystce towarzyszyła orkiestra kameralna Progress, pod kierownictwem Ireneusza Wojtczaka, a z artystką na scenie wystąpili również muzycy jazzowi: Olo Walicki, Piotr Mania, Mikołaj Stańko oraz Kamil Pater. W trakcie wieczoru gwiazda zaprezentowała swoje najbardziej znane utwory, wśród których nie zabrakło Szarówki, Malinowego chruśniaka i Hej, hej, utwory ze swojej najnowszej płyty Wojny i noce, ale również akustyczny cover utworu Creep, zespołu Radiohead wykonany wspólnie z gitarzystą Piotrem Rubikiem. Koncert był przeplatany rozmowami z artystką co pozwoliło zbliżyć się duchowo do artysty, jego inspiracji, motywacji, wyzwań. Koncert oraz rozmowy prowadziła Gabi Drzewiecka, jedna z organizatorek cyklu, która przygotowując się do nich dotarła do przyjaciół i rodziny gwiazdy wieczoru, dzięki czemu nie zabrakło wzruszeń, zwierzeń i ciekawostek z życia prywatnego i artystycznego bohaterki drugiej odsłony Olivii Stars.  Nowe aranżacje, przygotowane wspólnie z kilkunastoosobową orkiestrą kameralną oraz trójmiejscy muzycy towarzyszący Darii Zawiałow sprawiły, że owacjom nie było końca. Emocji dopełniał widok na gasnące światła miasta i migocące w oddali światła statków na Zatoce Gdańskiej, widoczne za oknami Olivii Star.
 
 
 
Koncert jednak nie zakończył wszystkich atrakcji wieczoru, gdyż organizatorzy przygotowali jeszcze after party, które trwało do późnych godzin wieczornych. Na piętrach 32 i 33 czekała na gości część rozrywkowa z koncertem DJ’a oraz cateringiem i degustacją alkoholi serwowanych na blisko 3000 m2 Olivii Star.

DSC 6838
DSC 6841DSC 6875Z10 3983Z10 3964Z10 4175DSC 6572
 
zdjęcia:  Dawid Linkowski, Wojciech Piskorski.