Robuchon

Kulinarne doświadczenia najwyższej próby nie są domeną jedynie znakomitych restauracji. Warsztaty, pokazy i spotkania w Miele Experience Centers to okazja do degustacji wyśmienitych dań wybitnych szefów kuchni, a także szansa, by z pomocą urządzeń Miele rozwinąć własne talenty kulinarne.

 

Kameralne wydarzenia organizowane w Miele Experience Centers w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach mają różną formułę. Chef’s pop-ups to inspirujące indywidualne pokazy, podczas których szef kuchni przygotowuje dania z piekarnika, gotowane na parze, czy metodą sous vide. W czasie wieczornych kilkuosobowych warsztatów Miele Kitchen Experience zaproszeni goście włączają się do pracy w kuchni oraz sami poznają i testują innowacyjne urządzenia Miele, po czym przy dobrym winie degustują przygotowane dania.
Z kolei ekskluzywne warsztaty Future Kitchen to rodzaj kulinarnego concierge. Spotkania odbywają się w wąskim gronie zaproszonych przyjaciół. Szef kuchni serwuje przyrządzane na żywo autorskie menu degustacyjne, a sommelier dba o idealne połączenie poszczególnych dań z winem.

 

 

Szefowie kuchni, których można spotkać w Miele Experience Centers to Marek Michalak, gotujący najczęściej w Gdańsku i Warszawie, Przemek Błaszczyk, obecny przede wszystkim w Katowicach, Adriana Marczewska i Adam Michalski, związani z MEC Warszawa, czy Patryk Dziamski – gospodarz aktywnej kuchni w Poznaniu. Indywidualny, niepowtarzalny styl gotowania każdego z nich i sposób, w jaki wykorzystują innowacyjne rozwiązania w urządzeniach Miele tworzą kreatywny wachlarz kulinarnych działań w aktywnych kuchniach Miele Experience Centers.

Zdjęcia znajdą Państwo pod linkiem: https://we.tl/t-0PfAJ1KdQq