Kulinarny Rajd Mistrzów zagości po raz dziewiąty w stolicy Dolnego Śląska. Organizatorem wydarzenia jest Haston City Hotel. Impreza odbędzie się w dniu 22 października w Haston Congress Center we Wrocławiu.

Nad prawidłowym przebiegiem zmagań konkursowych będzie czuwać jury w składzie: Jerzy Pasikowski, Robert Sowa, Marcin Budynek, Giancarlo Russo, Wiesław Bober, Theofilis Vafidis, Wojciech Harapkiewicz, Michał Chrapowicz oraz Karol Okrasa jako juror prowadzący.

Zgłoszenia do dnia 14 październik do godz. 24.00.

W ogólnopolskim konkursie będzie uczestniczyło 12 drużyn kucharskich składających się z szefa i pomocnika, wyłonionych na podstawie konkursu zgłoszeń. Kucharze rozpoczną swoje zmagania 22 października, o godzinie 9.00 a zakończą około godziny 15.00.

Nagrodą w konkursie za zajęcie I miejsca jest 5 tys. zł brutto plus nagrody rzeczowe , za zajęcie II miejsca 3 tys. zł brutto plus nagrody rzeczowe i za zajęcie III miejsca 2 tys. zł brutto plus nagrody rzeczowe.

Tematem bieżącej edycji konkursu jest:

Konkurencja sprawnościowa:

Luzowanie całej kaczki na poszczególne elementy: pierś ze skórą z kostką od skrzydła, udko z/k, szyja, skrzydełka, kości.

Wygrywa ekipa która wyluzuje dwie kaczki w jak najkrótszym czasie.

Konkurencja główna:

Przystawka ciepła (8 talerzy) – filet z karpia ze skórą, dowolny zestaw trzech polskich warzyw;

Danie główne (8 talerzy) – pierś z kaczki b/k ze skórą (filet z kaczki może być dowolnie zamarynowany lub z solanki), gruszka, dowolny miód pitny;

Każda ekipa obowiązkowo poza mięsem musi użyć:

dowolny przynajmniej jeden produkt z linii CHEF użyty w przystawce i daniu głównym

Produkty z linii CHEF, produkt główny ( dwie kaczki ) na konkurencje sprawnościową – zapewnia Organizator.

Czas przygotowania przystawki i dania głównego 1 godzina 15 minut.

Wszystkie wymienione składniki przystawki oraz dania głównego muszą obowiązkowo zostać wkomponowane w potrawę, nie mogą występować jako element dekoracyjny.

Zwieńczeniem całodniowej rywalizacji uczestników konkursu będzie uroczysta Gala połączona z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród i dyplomów.

Haston Rajd Kulinarny Poster 2021 wwwhch

Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o przesłanie zgłoszenia konkursowego na formularzu zgłoszeniowym na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje dodatkowe: Haston City Hotel, tel. +48 071 32 09 720 / 721, mob. 506 006 117 lub 512 71 90 63;

9_OGLNOPOLSKIKONKURSKULINARNY_2021_REGULAMIN

Formularz_zgloszeniowy_KulinarnyRajdMistrzow2021